Geleneksel Bir Lezzet: Ermenek Helvası

Geleneksel Bir Lezzet: Ermenek Helvası

Türkiye, günümüze kadar gelmiş geleneksel tarifleri ve lezzetleri içinde barındırıyor. Bu lezzetleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak da bu zamanlarda önemli bir yere sahip. Bu geleneksel lezzetlerden biri de Ermenek Helvası… Halen sevilerek tüketilen ve Türkiye’nin bir parçası haline gelmiş bu geleneksel lezzet, günümüze kadar kaybolmadan gelebilmiş. Karaman’ın bir ilçesi olan Ermenek’in meşhur helvası olarak geçmişten bugüne ağzımızı tatlandırma görevini başarıyla yerine getiriyor. Bu geleneksel lezzetin doğallığı ve sağlıklı yapısı, lezzetinin yanında artı değerler katan unsurlar oluyor. Peki, nedir bu Ermenek Helvası ve nasıl yapılır?

Ermenek Helvası Nedir?

Günümüzde halen sevilerek tüketilen Ermenek Helvası, geçmişte yöre halkı tarafından kışın tüketilen bir besin olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde bulunan pekmez, enerji verdiği için kış soğuklarında tüketilmesi gayet normal… Tek olarak, bazlama ya da yufkaya sarılarak tüketildiği bilinen bu helva, zamanla aromatik tadıyla o kadar ilgi çekiyor ki sadece kışın tüketilmekle kalmayıp her mevsimin ve Türkiye’nin bir parçası haline geliyor.

Karaman’ın geleneksel lezzeti haline gelen Ermenek Helvası, zaman geçtikçe sadece bölgede kalmayıp tün ülkenin lezzetleri arasında yerini alıyor. Bu gelişim aşamasında da bölgedeki halkın geleneksel meslekleri arasında helvacılık, önemli bir iş kapısı haline geliyor. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile geleneksel tarifler bozulmadan daha çok ve daha hızlı üretim sağlanıyor. Böylelikle bu geleneksel lezzet halen yaşatılmaya devam ediyor.

Ermenek Helvası Nasıl Yapılır?

Ermenek helvası, yapılışındaki doğal süreçten ve içerisindeki enerji kaynağı pekmezden dolayı eşsiz bir tatlı olarak herkese hitap ediyor. Sağlıklı bir tatlı deneyimi için Ermenek Helvası, ilk seçeneklerde yerini alıyor.

Ermenek Helvası yapımında önemli bir nokta; tamamen doğal üzümler kullanılması… Tamamen doğal üzümlerin toplanmasının ardından bu üzümler kurutuluyor. Kurutulan üzümlerden şıra elde etmek ve pekmez yapımında kullanılmak için kuru üzümler, yaklaşık üç gün su içinde bekletiliyor. Sonrasında ortaya çıkan şıra, pekmeze dönüştürülüyor. Tamamen doğal yollarla üretilen bu pekmez, Ermenek Helvası içerisinde kullanılıyor. Helva suyu diye bilinen çöğen ve pekmezin tamamlayıcısı tahin de eklenerek Ermenek Helvası ağızları tatlandırmak için hazır hale geliyor.

Yapılışındaki detaylara bakıldığında bir tatlı olarak içerisinde şeker kullanılmaması ve tamamen doğal ürünlerin kullanılması bu helvayı daha da değerli hale getiriyor. Demir, kalsiyum ve potasyum oranından zengin pekmezin, Ermenek Helvası’nın ana maddesi olmasından dolayı bu helva, hem besliyor hem de enerji veriyor. Eşsiz lezzetiyle de “sağlıklı besinler lezzetsiz olur” klişesini ortadan kaldırıyor.

2019-04-24T21:27:13+00:00