Şekersiz Tatlı Mümkün mü?

Şekersiz Tatlı Mümkün mü?

Birbirinden lezzetli görünen tatlıların renkli dünyası aslında o kadar da renkli değil… Rafine şeker kullanılarak yapılan lezzetler hayatımıza tat katsa da içeriğinden dolayı vücudumuza her lokmada zarar veriyor. Sağlıklı beslenme bilinci gün geçtikçe daha da yaygınlaştıkça bu renkli tatlı dünyasının ve rafine şekerin zararları gözler önüne seriliyor. Ancak şekerin vücudun ihtiyacı olduğu ve bu ihtiyacı karşılamak gerektiği de bir gerçek… Peki, ama nasıl? Bunun cevabı: sağlıklı ve doğal şeker alternatiflerden geçiyor. Sağlıklı alternatifler, bu ihtiyacı karşılamak için kurtarıcı oluyor. Şekersiz tatlı, bu bilinçle birlikte daha çok gündemde yer alıyor. Rafine şeker yerine kullanılan sağlıklı ve doğal şekerler hem tatlı ihtiyacımızı karşılıyor hem de sağlığımızı koruyor. Bu tatlılardan biri de; topraklarımızda uzun süredir üretilen geleneksek Ermenek helvası… Bu helva, şekersiz tatlı olarak tatlının en masum halini bize gösteriyor.

Rafine Şekerin Zararları Neler?

Rafine Şeker, aslında her yerde karşımıza çıkan beyaz şeker… Bu şeker aslında şeker pancarından üretilse de üretim koşulları ve aşaması, doğallığından hiçbir şey bırakmıyor. Bu da tamamen kimyasal, sağlıksız ve bir yararı bulunmayan bir besini karşımıza çıkarıyor.

Yıllardır şekerin zararları ile ilgili açıklamalar duyuyoruz. Sağlıklı beslenme düzeni daha da popüler hale geldikçe bu zararlar daha fazla dikkat çekmeye ve rafine şekerin gerçekten de vücudumuzun her yanına zararı dokunan bir besin olduğu anlaşılmaya başladı. Obeziteyi ve kanseri tetiklemesi bu zararların en risklisi olarak karşımıza çıkıyor.

Rafine şekerin zararları hastalıklara yol açmasının dışında vücudu olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini her an düşürüyor.  Rafine şeker, ağız ve diş sağlığına oldukça zarar veriyor ve dişlerin çürümesine neden oluyor. Bildiğiniz gibi ağızda oluşan rahatsızlık, mide rahatsızlıklarının da önünü açıyor. Ayrıca hafıza kaybı ve ciltte kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin çok önceden ortaya çıkmasını tetikliyor. Karaciğerin yağlanmasına yaptığı etki ve kalp sağlığını da verdiği zarar ise daha ciddi problemlerin oluşmasını mümkün kılıyor.

Şekersiz Tatlı Ermenek Helvası ile Mümkün

Rafine şekerin zararlarını öğrendikten sonra rafine şeker ile yapılan tatlıların hiç masum olmadığı daha da iyi anlaşılıyor. Her lokması, zehir gibi sağlığımıza zarar veriyor. Bunun için sağlığına dikkat eden her insanın şeker ihtiyacını doğal gıdalarla karşılaması en doğru yol oluyor. Tamamen doğal ürünlerle oluşturulmuş şekersiz tatlılar ise hem ağzı tatlandırıyor hem de sağlığa zarar vermiyor.

Karaman’ın geleneksel Ermenek helvası, yüzyıllardır bu topraklarda yetişen sağlıklı ve lezzetli bir tatlı alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin meşhur yiyecekleri arasında yer alan bu helva, tamamen doğal ürünlerden yapılıyor. İçerisinde tamamen doğal üzümlerden üretilmiş pekmez bulunuyor. Ona, lezzeti ve doğallığı veren de bu pekmez oluyor.

Doğal yollarla tatlı ihtiyacına en lezzetli çözümü sunan Ermenek helvası, aynı zamanda tam bir enerji kaynağı… Eski zamanlara enerji vermesi için kışın bolca tüketilen bu helva, aromatik tadıyla o kadar çok seviliyor ki her anın vazgeçilmez tatlısı haline geliyor. Bu zamanda da sağlığa zarar vermeden vücudun şeker ihtiyacını karşılayan eşsiz bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Rafine şekerle yapılan tatlıların tam aksine her lokması zehir değil, her lokması afiyet oluyor.

2019-04-24T21:31:57+00:00