Kontrollü Tarım Nedir?

Kontrollü Tarım Nedir?

Son zamanlarda yediğimiz besinlerin içeriğinden iyice şüphe etmeye başladık. Hazır gıdalar, zaten sağlık için büyük şüpheler barındırırken bunlara yediğimiz meyve ve sebzeler de eklendi. Genetiği ile oynanmış ve kimyasal ilaçlarla üretilmiş ürünler sağlık için tehdit oluşturuyor. Sağlığa zararları dışında bu üretim şekli, tarım uygulamalarının da önünü kesiyor. Sürdürülebilir tarım bu şekilde yok olmaya ve topraklar verimliliğini kaybetmeye devam ediyor. Bu durum hem bugün hem de gelecek için büyük tehdit oluşturduğu için bu duruma “dur” demenin vakti geldi. Üretim koşullarının iyileştirilmesi ve kontrollü bir süreçte devam etmesi, sağlık için uygun koşulları sağladığı gibi üretim yapılan toprakların daha verimli ve sürdürebilir olmasını sağlıyor. Bu bilinçlenme, kontrollü tarım uygulaması ile hayatımıza girmeye başladı. Tüketilen ürünlerin üretim koşullarını bilmek, herkesin hakkı olduğu için kontrollü tarım nedir, ne işe yarar ve üretim süreci kontrollü tarımla nasıl işler sorularının cevapları işte bu yazımızda!

Kontrollü Tarım Ne İşe Yarar?

Kontrollü tarımın temelinin 1999 yılında atılmasıyla birlikte üretimden pazarlamaya kadar olan süreçte üretilen ürünlerin kontrolü sağlanmaya başlandı. Avrupa’da yaş meyve ve sebze pazarının büyük bir kısmına hakim olan perakendeciler, ürünlerin insan sağlığına zarar veren etkilerini en aza indirgemek için 1997 yılın EUREP adı altında toplandı. 1999 yılında ise bugünkü kontrollü tarım uygulamalarının temeli atılan standartlar oluşturuldu ve bu standartlar sadece Avrupa ile sınırlı kalmayıp tüm Dünya’ya yayıldı. Türkiye’de bu standartları uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Bu şekilde üretilen ürünler hakkında üreticiden insan sağlığına zarar vermediğine dair garanti alınıyor.

Sadece üretim sürecinde insan sağlığına zarar veren kimyasal bazlı ilaçların kullanılmasına kısıtlama ile sınırlı kalmayan bu uygulama, çiftçiyi, ekolojik dengeyi, çevredeki tüm canlıların hayatını da koruma altına alıyor. Aynı zamanda tarım ile ilgili her türlü gelişime de katkı sağlayarak tarım uygulamalarını iyileştiriyor.

Üretim sürecindeki temel düşünceye bakıldığında kontrollü tarımın faydası ve geleceğe yaptığı olumlu yatırım daha iyi anlaşılıyor. Çünkü kontrollü tarım uygulamaları, üretimden pazarlamaya kadar olan süreçte üretimi, üretimle alakalı olan herkesi, tüketicileri ve doğal dengeyi koruyan, bu uygulamaları kayıt altına alarak inceleyen ve sertifikalandırma faaliyeti yapılan üretim şekli olarak karşımıza çıkıyor. Dikkat ve titizliğin ön planda olduğu bu uygulama, herkesin gönül rahatlığı ile meyve ve sebzeleri tüketmesine olanak sağlıyor.

Kontrollü Tarımda Dikkat Edilen Hususlar Neler?

Kontrollü tarım, adından da anlaşılacağı gibi her sürecin kontrol altında yapılması gerektiği bir üretim şeklidir. Bu nedenle üretim koşullarında yapılan her şeyin kayıt altına alınması gerekiyor. Bu şekilde üretimle ilgili bütün süreçler takip ediliyor ve sağlığa zararlı olmadığı hakkında güvence veriliyor.

Üretim koşullarında kontrollü tarım sertifikası alan bir üreticinin ürünleri, tüketiciye güven sağlıyor. Çünkü kontrollü tarımda dikkat edilen hususlara bakıldığında üretim koşulları, toprağın işlenişi, kimyasal ilaç kullanımı, sulama gibi mamulleri etkileyecek her bir husus titizlikle inceleniyor. Uzmanlar tarafından bilinçlendirme yapılarak daha iyi şartlarda üretimin yapılması sağlanıyor. İnsan sağlığına zarar verecek hiçbir etken kontrollü tarım uygulamaları içinde yer almıyor. Bu da hem üreticiyi hem de tüketiciyi güvence altına alıyor.

Türkiye’nin tarım ülkesi olması ve verimli toprakları, bu bilinçlenmenin gerekliliği ve önemini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Her üreticinin bu koşullara dikkat ederek hem tarımın geleceği hem de sağlık için bir adım atması önemli… İşte Pol’s olarak biz de bu adımı atarak üretimimizi kontrollü tarım uygulamaları ile gerçekleştiriyoruz. Hem çiftçimize hem de sağlığınıza güvence sağlıyoruz. Sağlığınızı korurken çevreye de duyarlı üretim şeklini desteklemek için tarım uzmanlarımızın ekimden hasada kadar ilgilendiği Freeze Dry yöntemi ile kurutulan Freeze Fresh ürünlerimizi hemen keşfedebilirsiniz!

2019-05-10T13:24:52+00:00