Pekmezin Sağlığa 5 Faydası

Pekmezin Sağlığa 5 Faydası

Geleneksel bir lezzet olan pekmez, geçmişten bugüne Türk sofralarının vazgeçilmezi… Bu lezzet, ağzımızı tatlandırırken sağlığımıza da fayda sağlıyor. Böylelikle diğer tatlılardan ayrılıyor. Çünkü rafine şekerin aksine her lokmada vücuda zarar vermiyor. Bunun nedeni ise; doğal ürünlerden yapılması. En çok bilinen ham maddesi üzümün dışında keçiboynuzu, erik, incir ve dut gibi çeşitli meyvelerden de pekmez yapmak mümkün… Pekmezin tatlı tadı da bu besinlerin doğal şekerinden geliyor. İşte, doğal şeker yerine tercih edilen birçok tarifin vazgeçilmezi pekmezin sağlığa 5 faydası…

Enerji Kaynağı

Pekmez, bilinen en iyi enerji kaynaklarından biri… Eski zamanlarda insanların bu besini bolca tükettiği biliniyor. Soğuklardan korunmak ve hasta olmamak için pekmez, koruyucu bir yapıya sahip olduğu için eski zamanların adeta ilacı olarak karşımıza çıkıyor. Enerji vermesi ile birlikte vücut direncini arttırması da önemli bir faydası… Vücut direncini arttırması sayesinde hastalıklara karşı koruyor.

Mineral Deposu

Pekmezin içerisinde vücudun günlük ihtiyacını karşılayacak birçok faydalı mineral bulunuyor. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir yönünden zengin pekmez hem bu minerallerin eksikliğinde hem de vücudun genel mineral ihtiyacını karşılamak için rahatlıkla tüketilebiliyor.

Kemik Sağlığı için Birebir  

Yüksek oranda kalsiyum içermesi pekmezi daha da önemli bir hale getiriyor. Çünkü kemik sağlığı için ihtiyaç duyulan kalsiyumu karşılayabiliyor. Kalsiyum kaynağı bu besin, kemik yapısını güçlendiriyor. En çok bilinen kalsiyum kaynağı sütü tüketmek istemeyenlerin eşsiz tercihi olarak pekmez, bitkisel kalsiyum kaynağı olarak önemli bir yere sahip. Ayrıca menopoz döneminde çokça görülen kemik rahatsızlıklarının önüne geçmek için uzmanlar tarafından pekmezin tüketimi oldukça destekleniyor.

Kansızlığın İlacı

Pekmezin demir yönünden fazlasıyla zengin yapısı kansızlığın ilacı olmasını sağlıyor. Vücudun günlük demir ihtiyacının üçte birini karşılamaya yetiyor. Demir eksikliğinden dolayı oluşabilecek kansızlığa oldukça iyi geliyor ve bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Halk arasında da bilinen bir gerçek; pekmez, kan yapıyor.

Cilt Problemlerine Karşı Etkili

Yoğun mineral yapısından dolayı cilt problemlerine karşı da etkili oluyor. Sedef, egzama, akne ve diğer cilt problemlerinin tedavisinde kullanılıyor. Böylelikle vücudun ve sağlığın her noktasına olumlu etki sağlayan bir besin olmayı başarıyor.

Kemikten cilde her alanda faydasını gösteren bu geleneksel tat, tek başına tüketebileceği gibi değişik tarifler içerisinde de tüketilebiliyor. Bu tariflerden biri de çok iyi bildiğimiz; helva… Karaman’ın bir ilçesi olan Ermenek’in geleneksel pekmez helvası, pekmezin en lezzetli halini sofralarınıza getiriyor. Siz de hemen geleneksel pekmez helvası ile hayatınıza lezzet ve sağlık katabilirsiniz.

2019-04-24T21:33:59+00:00