Freeze Fresh Tarifleri: Mısır Ekmeği

Freeze Fresh Tarifleri: Mısır Ekmeği

Mısırın her hali sofralarımızı şenlendiriyor. Sahil kenarında yenilen haşlanmış mısırdan çorbaların içerisinde konulan kuru mısıra kadar bu lezzet, Türk mutfağının vazgeçilmezi oluyor. Karadeniz Bölgesi’nde çokça yapılan mısır ekmeği de işte o lezzetlerden biri… Sadece lezzeti değil besin değerleriyle de dikkat çeken mısır ile yapılan bu ekmek hem yemeklerin yanında hem de sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketilebiliyor. Mısır ekmeği için gerekli olan mısır ununu en doğal yolla elde etmek isteyenlerin yardımına Freeze Fresh koşuyor. Freeze Fresh çıtır mısır, en sağlıklı kurutma yöntemi olan Frezze Dry teknolojisi ile kurutuluyor. Bu şekilde mısırın zengin besin değerleri kaybolmuyor. Size de sadece bu lezzeti öğütüp mısır ekmeği yapmak kalıyor.

Mısır Ekmeği Malzemeleri

  • 2 su bardağı öğütülmüş Freeze Fresh çıtır mısır
  • ½ çay bardağı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 2 su bardağı kaynar su

Mısır Ekmeği Nasıl Yapılır?

Mısır ekmeğinin ana malzemesi olan mısır ununu hazırlamak için Freeze Fresh çıtır mısırları blendera koyun. En yüksek ayarda blenderı çalıştırın ve çıtır mısırlar, un kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Besin değerlerini kaybetmemiş mısır ununuz hazır olduktan sonra şimdi sıra harcı hazırlamakta!

Derin bir kabın içerisine un haline gelmiş çıtır mısırları koyun. Üzerine bir tatlı kaşığı tuz ve şeker, bir çay kaşığı karbonat koyun. Kuru malzemeleri birbiri ile iyice karıştırdıktan sonra yarım çay bardağı zeytinyağı, iki yemek kaşığı süt ve bir yemek yoğurdu da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Son olarak iki su bardağı kaynar suyu da ekleyin ve karıştırın.

Mısır ekmeği harcı, buğday ekmeğine göre daha akışkan bir yapıda olur. Bu yapıyı yakalayana kadar harcı iyice karıştırın.  Karışımınız hazır olduktan sonra istediğiniz ebatta bir kabı yağlayın, fırının içerisine koyun ve 200 derecede ısıtmaya başlayın. Yaklaşık 5 dakika kabınızı ısıttıktan sonra mısır ekmeği pişirilmeye hazır! Kabı bu şekilde ısıtmak mısır ekmeğinin altının daha çıtır olmasını sağlar.

40 dakika pişirdikten sonra mısır ekmeğiniz hazır! Afiyet olsun.

2019-04-30T13:53:49+00:00