Hangi Meyvede Hangi Vitamin Var?

Hangi Meyvede Hangi Vitamin Var?

Doğanın bizlere armağanı olan meyveler, lezzetleri ile hayatımıza renk katarken vitaminlerle dolu yapılarıyla da sağlığımıza sağlık katıyor. Sağlıklı beslenme deyince akla ilk gelen seçenekler arasında yer almaları da bu özelliklerinden kaynaklanıyor. Her meyvenin kendine has lezzeti olduğu gibi kendine has özellikleri ve faydaları bulunuyor. Bu faydaların temelinde ise vitaminler yatıyor. Vitaminler, sağlıklı bir vücudun ihtiyaç duyduğu bileşenler olarak biliniyor. Bu bileşenler hem sağlıklı yaşamı desteklerken hem de hastalıklara karşı koruyucu kalkan olabiliyor. Vitamin deposu meyvelerin tüketimi de insan vücudu için işte bu nedenle çok önemli oluyor. Peki, hangi meyvede hangi vitamin var biliyor musunuz? Gelin hep beraber öğrenelim!

Çilek

Yaz meyveleri arasında yer alan ve çokça sevilen çilek içerisinde, A, B ve C vitaminlerini barındırıyor. Tam bir vitamin deposu olan çileğin yapılan araştırmalara göre zihne olumlu etki yaptığı ve alzheimer riskini azalttığı belirtiliyor. Ayrıca fosfor, kalsiyum ve demir mineralleri açısından da zengin olduğu biliniyor.

Elma

Diyetlerin vazgeçilmezi elma, bu özelliğini posa bakımından yüksek yapısına borçlu… Çünkü bu şekilde uzun süre tokluk hissi yaratabiliyor. Ayrıca sindirim sistemini de düzenlemeye yardımcı oluyor. Bu faydaları dışında vitamin içeriğine de bakacak olursak C ve E vitamini açısından zengin bir kaynak olduğu görülüyor.

Vişne

Kiraza olan benzerliği ile tanınan vişne, kirazdan daha az kaloriye sahip olması ve ekşi tadı ile kirazdan ayrılıyor. İyi bir A,C ve E vitamini kaynağı olan bu meyve, aynı çilek gibi antioksidan etkisiyle beyin duvarını korumaya yardımcı oluyor. Bu şekilde Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyu özelliğe sahip oluyor. Sadece bunla da kalmayarak vişne, vücut içerisindeki serbest radikallerle savaşarak daha canlı, genç ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlıyor.

Böğürtlen

Lezzeti ile büyüleyen böğürtlen, tam bir vitamin ve mineral deposu olarak karşımıza çıkıyor. Her türlü vitamini içerisinde bulundurmasının yanında özellikle C ve K vitamini açısından zengin bir kaynak oluyor. 100 gr böğürtlen içerisindeki C vitamini ile günlük ihtiyacın %50’si karşılanırken K vitamin ihtiyacının da %39’u böğürtlenden alınabiliyor. Ayrıca bu vitaminler dışında içerisinde E vitamini ile cildi koruyor ve yüksek lif yapısı ile tok tutuyor.

Bu birbirinden faydalı meyvelerin mevsimlere göre bulunma durumları değişiklik gösteriyor. Peki, bu vitamin depolarını her mevsim tüketmek ve sağlığınıza sağlık katmak istemez misiniz? İşte bu Pol’s ile mümkün! Freeze Dry yöntemi ile kurutulmuş Freeze Fresh çilek, elma, vişne ve böğürtlen besin değerlerini taze halindeki gibi koruyor. Bu şekilde içerisindeki vitamin ve mineralleri de kaybetmiyor. Hemen siz de Freeze Fresh çıtır meyveleri deneyebilirsiniz!

 

2019-05-23T23:18:15+00:00