Yılların Eskitemediği Lezzet: Helva

Yılların Eskitemediği Lezzet: Helva

Türk mutfağının geleneksel hale gelmiş tatlılarından helva, köklü tarihi ile pek çok döneme ve ana eşlik ediyor. Kullanıldığı malzemelere ve yapımına göre değişiklik gösteren ve birçok çeşidi bulunan helvanın, bu köklü tarihi onu daha önemli ve değerli yapıyor. Türk lezzetlerinin alıştığımız bu tadı, kimi zaman üzüntülere eşlik ederken kimi zaman da sevinçlerin ortağı oluyor. Tarihi, insanları bir araya getirici etkisi ve her çeşidinin kendine has tadı da yıllara meydan okumasına yardım ediyor. Helvanın tarihi ve Osmanlı kültüründeki yerini öğrendikçe bu tatlının topraklarımız için önemini daha iyi anlayacaksınız.

Sohbetlerin Eşlikçisi

Osmanlı’da aile, arkadaş ve komşu toplantıları, önemli yere sahip bir gelenek olarak biliniyor. Bu geleneğe eşlik eden sohbetler, siyasetin yanı sıra sanat, edebiyat ve sosyal yaşantı konularını içeriyor. Böylesi hoş sohbetlerin eşlikçisi de helva oluyor. Bu nedenle Osmanlı’nın önemli yere sahip olan bu sohbetlerinin adı da helva sohbetleri olarak kalıyor.

Tüm Tatlıların Öncüsü

Helva kelimesinin Arapça kökenli olduğu biliniyor. Arapça’da genel olarak tüm tatlıları ifade etmek için kullanılan “hulviyyat” kelimesinden gelen helva, tüm tatlıların öncüsü olduğunu bu şekilde kanıtlıyor. Yine Arapça diline özgü olarak bu kelime, tatlı anlamında da kullanılıyor. Hem adında hem de lezzetinde tatlı yapısını barındırıyor.

Orta Doğu ve Balkan Kökenli

Bu eşsiz tatlı, tarihte ilk defa Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde yapılıyor. Sonrasında da lezzeti ile sınırları aşmaya başlıyor. Türk topraklarına helvanın gelişi, İslamiyet ile birlikte oluyor. İslamiyet dinini kabul eden Türkler Orta Doğu topraklarında yapılan helva lezzeti ile de tanışıyor. Sonrasında ise Osmanlı’da bu eşsiz lezzet, sıradan bir gıdadan öte kültürel bir anlama da bürünüyor.

Önemli Günlerin Tatlısı

Aslında bu kültür, günümüzde de hala etkisini gösteriyor. Ölüm ve doğum gibi insanların hayatındaki önemli günlerde helva yapımının tarihi Osmanlı’ya dayanıyor. Bu tatlının bir kültür olması ile birlikte hem halk hem de saray mensupları için önemli olan her günde bu tatlı yapılıyor. Osmanlı’da keyfin, sevincin, bilimin, kültürün, şiirin, tanışmanın, kutlamanın, haremdeki doğumun, veliaht şehzadenin tahta geçişinin, savaşta zafer kazanmanın şerefine helvanın tüketildiği biliniyor.

Soğuk Kış Günlerine Çözüm

Sohbetlerin eşlikçisi olarak bolca tüketilen helva, özellikle kış günlerinde daha fazla tercih ediliyor. Ermenek helvası da bu özelliği ile dikkat çeken bir helva çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Ermenek bölgesine özgü olan bu helvayı eski zamanlarda yöre halkı, soğuk kış günlerinde ısınmak için tüketiyor. Böylelikle Ermenek helvası, yılların eskitemediği ve o zamanlardan bugünlere gelen bir lezzet olarak hayatımızda yer alıyor.

2019-06-03T20:32:25+00:00