Freeze Fresh Tarifleri: Çilekli Yoğurt

Freeze Fresh Tarifleri: Çilekli Yoğurt

Geleneksel lezzetimiz yoğurt hem tek olarak hem de yemeklerin yanında çokça tüketiliyor. Hiçbir zaman dolabımızdan eksik etmediğimiz bu lezzetin başka tatlarla birleştirilmesi ile oluşturulmuş birçok tarif de hayatımızda yer alıyor. Markette hazır olarak çokça karşımıza çıkan meyveli yoğurtlar, işte bu farklı tariflerden biri… Ancak her zaman dediğimiz gibi doğal olanın yeri hem lezzet hem de sağlık için ayrı oluyor. Bu nedenle kendi meyveli yoğurdunuzu kendiniz yapmaya ne dersiniz? Freeze  Dry yöntemi ile doğallığını ve içerisindeki besin değerlerini kaybetmemiş çıtır çileklerle yapabileceğiniz çilekli yoğurt tarifi, sağlık ve lezzeti bir arada sunuyor. Pratik yapılışı ile de her zaman kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarif olmayı başarıyor. Yaz aylarında kendinize ferahlatıcı, aynı zamanda da sağlıklı bir ara öğün arıyorsanız Freeze Fresh farkı ile yapılmış çilekli yoğurt tarifimiz tam sizlere göre… Hadi hiç vakit kaybetmeden hep beraber bu sağlıklı tarifi yapalım!

Çilekli Yoğurt Malzemeleri

Çilekli Yoğurt Nasıl Yapılır?

Çilekli yoğurt yapmak için öncelikle bir litre sütü, büyük bir tencere içerisine boşaltın. Tencereyi ocağa alın ve sütü ısıtmaya başlayın.  Süt kaynarken bir paket Freeze Fresh çıtır çileği blendera koyun ve iyice öğütün. Çilekler un haline geldikten sonra bir kase içine koyun. Üzerine bir yemek kaşığı maya için yoğurt ekleyin. Burada dikkat etmeniz gereke nokta: yoğurdun susuz olması… Çilekli yoğurdun yoğurt kıvamında olması ve mayasının tutması için bu noktaya dikkat etmeniz de yarar var. Bunun için yoğurdunuzu süzebilir ya da yoğurdun susuz tarafından bir kaşık alabilirsiniz.

Maya için yoğurt ve çıtır çilek karışımınız hazır! Ocaktaki süt, kaynamaya başlayınca altına kısın ve bir süre kaynamaya bırakın. Sonrasında altını tamamen kapatın ve sütün ılımasını bekleyin. Sütün sıcaklığının mayalama için istenilen orana gelmesi gerekiyor. Parmağınızı süte soktuğunuzda yanmıyorsa ama sıcaklığı da varsa istenilen orana ulaşmışsınız demektir.

Sıra yoğurdu hazırlama kısmında! Maya için istenilen sıcaklığa ulaşmış sütün içerisine yoğurt ve çilek karışımınızı dökün. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Çilekli yoğurt karışımınızı kaplara alın ve kapların ağzını kapatın. Sonra bir battaniye ile kapları sarararak düz bir alana koyun. Bu şekilde karışımın sıcak kalmasını ve sıcaklıkla mayalanmasını sağlayacaksınız. 3-4 saat boyunca beklettiğiniz karışımlar, yoğurt kıvamına geldikten sonra buzdolabına koyun. Çilekli yoğurt, iyice soğuduktan sonra artık afiyetle yenmeye hazır. Afiyet olsun!

2019-06-20T16:05:07+00:00