Helvart Tarifleri: Helvalı Çikolata Bombası

Helvart Tarifleri: Helvalı Çikolata Bombası

Sofraların en güzel tatlarından olan helvanın ana maddeleri çöven ve tahindir. İçinde bulunan çöven sayesinde çok yararlı bir besin olan helva bulaşıcı hastalıklardan arındırmasıyla bilinir. Helvanın bir diğer ana malzemesi olan tahin de susamdan elde edilir. Vücudumuza enerji sağlayarak bizi güçlendiren tahin aynı zamanda hücrelerimizi de yeniler ve yaralarımızın kapanmasına destek olur. Kalsiyum yönünden zengin olan tahin helvası birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Ermenek helvasında şeker yerine pekmez kullanılır ve böylece daha sağlıklı bir besin haline gelir. Tek başına yendiğinde tadına doyum olmayan bir lezzet olan helva farklı tatlarla bir araya getirilerek değişik tariflerle de yapılır. Bu yazımızda sizlere Helvart ile yapılan helvalı çikolata bombası tarifi vereceğiz.

Helvalı Çikolata Bombası Malzemeleri

200 gram Helvart üzüm pekmezli tahin helvası

1 paket kakaolu bisküvi

1 çay bardağı çekilmiş fındık

1 çay bardağı süt

100 gram bitter ya da sütlü çikolata

Helvalı Çikolata Bombası Nasıl Yapılır?

1 paket kakaolu bisküviyi rondoda çekerek toz haline getirin. Fındıklarınız bütün halindeyse onları da rondoya koyarak çekin. 1 çay bardağından daha fazla kullanmak isterseniz daha fazla miktarda hazırlayabilirsiniz. Fındık kullanmak istemezseniz ceviz ya da antep fıstığı kullanarak bu tarifi yapabilirsiniz.

Helvart üzüm pekmezli tahin helvanızı bir kaseye koyup çatal yardımıyla ezin. Ezdiğiniz helvanıza 1 çay bardağı süt ekleyerek karıştırın. Böylece helvanız yumuşayacaktır. Yumuşattığınız helvanın içine çektiğiniz bisküvi ve fındıkla karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra ceviz büyüklüğünde toplar koparak avucunuzun içinde yuvarlayın. Tabii eğer isterseniz daha büyük toplar da yapabilirsiniz. Hazırladığınız topları çikolataya bulamaya geldi sıra. Benmari usülüyle sütlü ya da bitter çikolatanızı eritin. Erittiğiniz çikolataya hazırladığınız topları atın. Bir çatal yardımıyla fazla çikolatayı süzerek helva toplarınızı çikolatanın içinden alın ve bir tepsiye dizin. Tüm topları çikolataya buladıktan sonra tatlınızı buzdolabında soğumaya bırakın. Eğer isterseniz karışımınızı dikdörtgen bir tepsiye yayabilirsiniz ve üstüne çikolata sosunu döküp öyle soğutabilirsiniz. Tamamen sunum tercihinize bağlı olarak tatlınıza şekil verebilirsiniz. Buzdolabında bekleyen helvalı çikolata bombasını afiyetle yemeye sıra geldi. İsterseniz çay eşliğinde isterseniz de bir bardak sütle helvalı çikolata bombanızı servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

2019-09-25T20:17:04+00:00