Freeze Fresh Tarifleri: Kuru Meyveli Parfe

Freeze Fresh Tarifleri: Kuru Meyveli Parfe

Mevsim yaz olunca hepimiz hafif yemekler yemek istiyoruz. Hele ki bazen boğucu sıcaklar olduğunda sadece soğuk zeytinyağlılar ve bizi serinletecek tatlılar yemek istiyoruz. Serinletici bir tatlı deyince hepimizin aklına ilk olarak dondurma geliyor tabii ama farklı seçenekler de var. İlk olarak Fransızlar tarafında 1890’lu yıllarda yapılmaya başlanan dondurulmuş tatlı parfe de bu seçeneklerin en güzellerinden biri. Parfe kelimesinin Fransızca’da mükemmel anlamına gelmesi de bu tatlının lezzetini en iyi şekilde kanıtlıyor. Şeker, yumurta ve kremanın çırpılarak yapıldığı leziz tatlı Freeze Fresh’in kuru meyveleriyle bir araya gelince nasıl olur düşünmeden edemedik ve tam da bayram kapıdayken sizlere muhteşem bir parfe tarifi hazırladık.

 

Kuru meyveli parfe malzemeleri

 

  • 1 su bardağı soğuk süt
  • 2 paket toz krem şanti
  • 1 paket bebe bisküvisi
  • 1 fincan ceviz içi
  • 2 yemek kaşığı damla çikolata
  • 1 kase Freeze Fresh karışımı
  • 1 paket çikolata

 

Kuru meyveli parfe yapımı

 

İlk olarak önceden soğuttuğumuz 1 su bardağı süte 2 paket toz krem şantiyi döküyoruz. Çırpıcı yardımıyla önce yavaş ayarda çırpmaya başlıyoruz. Çırpıcımızın ayarını sonradan yükseltiyoruz ve yaklaşık 4 dakika çırpıyoruz. Bu karışımı hazırladıktan sonra bebe bisküvimizi mikserden geçirip kırıntı haline getiriyoruz. Tercih ederseniz bebe bisküvisi yerine kakaolu ya da çifte kavrulmuş pötibör bisküvi de kullanabilirsiniz. Ezilmiş bisküvilerimizi krem şanti ve sütle hazırladığımız karışıma ekleyip karıştırıyoruz.

1 fincan ceviz içini ve 2 yemek kaşığı damla çikolatayı da karışıma ekliyoruz. Tabii yine isterseniz ceviz içi yerine fındık ya da badem kullanabilirsiniz. Eğer tercih ederseniz ceviz, fındık ve bademi de karıştırabilirsiniz. Burası tamamen damak tadımıza bağlı olan bir nokta ve bu tarifte yaratıcı olmak serbest.

Parfemiz neredeyse hazır olmak üzere. Tek eksiğimiz Freeze Fresh. Freeze Fresh Çıtır Çilek, Böğürtlen ve Vişneyi karıştırarak kullanabiliriz. Üçünü de kullanacağımız zaman böğürtlen ve vişne oranını daha az tutabiliriz. İsterseniz sadece Çıtır Çilek de kullanabilirsiniz. Hatta sadece Çıtır Çilek tercih ederseniz, tarifi çilekli krem şanti ile hazırlayabilirsiniz. Freeze Fresh karışımımızı parfemize ekleyerek tamamlıyoruz.

Kek yapmak için kullandığımız kalıplardan biri streç filmle kaplayarak parfemizi kolaylıkla çıkaracağımız ana hazırlıyoruz. Sonrasında karışımı streç filmin üstüne yayarak buzdolabında donmaya bırakıyoruz. Parfemizin yaklaşık olarak 5 saat buzdolabında beklemesi en doğrusu olacaktır.

Parfemiz donduktan sonra benmari usulüyle erittiğimiz çikolata ile tatlımızı süsleyebiliriz. Süsleme konusunda da yaratıcılığımızı kullanabiliriz.

Afiyet olsun!

  

2019-09-25T20:27:31+00:00