Sindirimi Kolaylaştıran Kuru Meyveler

Sindirimi Kolaylaştıran Kuru Meyveler

Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak, kaliteli bir hayat yaşamamız için oldukça önemlidir. Sindirim sistemimiz fonksiyonlarını yerine getiremediğinde yaşadığımız hazımsızlık, kabızlık, ishal ya da gaz sıkışması gibi sorunlarla karşılaştığımızda günümüz güzel geçmez ve psikolojik olarak da etkileniriz. Bu nedenle sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına yardımcı olacak besinleri içeren bir beslenme düzenimizin olması gerekir. Hayatımızı sağlıklı bir hale getirmek için sindirimi kolaylaştıracak besinler içeren bir diyet uyguladığımızda yediğimiz yemeklerden de daha fazla keyif alabiliriz. Aslında bu şekilde sadece sindirim sistemimize değil, bağışıklık sistemimize de yardımcı olmuş oluruz. Bu noktada sindirimi kolaylaştıran kuru meyveler de oldukça önemlidir. Peki sindirimi kolaylaştıran kuru meyveler arasında hangileri var?

Sindirimi Kolaylaştıran Kuru Elma

Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren, metabolizmamızı hızlandıran ve zayıflamaya yardımcı olan kuru elma, sindirim sistemimiz için de oldukça yararlıdır. Elma bağırsakları çalıştırmasıyla bilinen bir meyvedir. Kurutulduğunda ise bu özelliğini korumaktadır. Sindirim sistemimizin fonksiyonlarını düzenler ve kabızlık problemi yaşadığımızda bize yardımcı olur. Bağırsaklarımızın düzgün bir şekilde çalışmasına destek olan pektin yönünden zengin olan kuru elma, kabızlığı hızlıca geçirmektedir. Bu şekilde bağırsaklarımızın temizlenmesine de katkı sağlar. Ayrıca vücudumuzdaki tüm zararlı atıkları da uzaklaştırmamızı kolaylaştırır. Eğer bir mide rahatsızlığı sorunu yaşıyorsak elma kurusunu çok iyi bir şekilde çiğnemeliyiz ve kuru elmanın yanında bol su tüketmeliyiz.

Kuru Vişne

Bağışıklık sistemimizi güçlü tutan, A ve C vitamini yönünden zengin olan ve kalp sağlığımızı koruyan kuru vişne, sindirim sistemimizin de dostudur. Yemek yedikten sonra yaşadığımız hazımsızlık sorunun önüne geçmeye yardımcıdır. Hazımsızlığa engel olduğu gibi kabızlık problemi yaşamamızı da önlediği bilinir. Lif yönünden zengin olan kuru vişne sayesinde bağırsaklarımız daha hızlı ve daha düzenli bir şekilde çalışarak atıkları vücudumuzdan kolaylıkla uzaklaştırır. Bu sayede boşaltım sistemimizi de destekleyerek vücudumuzu toksinlerden arındırırlar. Ayrıca kuru vişne, bağırsaklarımızda yaşayabileceğimiz farklı hastalıkların da engellenmesine yardımcı olur.

Kuru Çilek

Çok miktarda fosfor ve demir içeren kuru çilek, iyi bir antioksidandır. Kolesterolü düşürdüğü gibi damar tıkanıklığını da önleyen kuru çilek, sindirim sistemimiz için de yardımcıdır. Sindirim sistemimizin düzenli çalışmasında rol oynayan kuru çilek bağırsaklarımızda oluşabilecek kurtları vücudumuzdan atmamıza da yardımcı olur. Bağırsaklarımızda yaşanabilecek tüm sorunlarda destek sağlayan kuru çilek sayesinde bağırsaklarımız fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirir. Bu sayede de vücudumuzdaki zararlı maddelerden arınırız.

 

  

2020-03-09T18:10:54+00:00